Bruine lunchbroodjes met Slaege Rode Wintertarwe
Je maakt gebruik van de volgende kennis & technieken
- Wat kun je verwachten?
- Wat is verschil tussen meel en bloem?
- Welke soort bloem of meel gebruik je voor het bakken van brood?
- Wat is een bakkersformule en hoe pas je het toe?
- Wat hydratatie?
- Wat de ‘ideale’ hydratatie voor jouw bloem of meel?
- Welke soorten gist zijn er en hoe gebruik je ze?
- Wanneer is een deeg goed gekneed?
- Waar en bij welke temperatuur laat je deeg of brood rijzen?
- Wat is voorvormen en hoe doe je dit?
- Wanneer is brood klaar is om te bakken?
- Hoe warm bak je het brood en welke ovenfunctie gebruik je?
- Waarom en hoe bak je met stoom?
- Wanneer is brood gaar? (binnenkort beschikbaar)
- Je weet hoe je een vloerbrood opmaakt (binnenkort beschikbaar)
Heb je een recept gemaakt en wil je het delen? Dan nodig ik je uit om de link er bij te plaatsen, zo help jij met de promotie van deze website, bedankt!
Recept toepasbaarheid
Dit recept is qua hoeveelheid geschikt voor een standaard elektrische oven (standaard afmetingen). Wil je meer of minder maken? Dan kun je dit recept schalen door de rekenmachine te gebruiken. Op een pc/laptop klik je rechtsboven op ‘% > Gram‘. Op een mobiel apparaat kun je naar beneden scrollen. Daar zul je de rekenmachine vinden. Je kunt natuurlijk ook handmatig de gewenste portie berekenen op basis van de bakkersformule die onder het recept staat aangegeven. Bij broden uit een blik geef ik aan in welk blik ik ze gebakken hebt, je kunt dan een soortgelijke gebruiken of de inhoud aanpassen naar jouw eigen formaat bakblik.
Inhoudsopgave
Aan de bak met Slaege Rode Tarwevolkoren
Zoals je in mijn Bakboek kon lezen mocht ik van Slaege aan de slag met hun bakwaardige granen. Om te beginnen heb ik een recept voor een ‘simpel’ bruinbrood gemaakt. Ik heb gekozen om deze te bakken als ‘lunchbroodjes’, dit zijn 350 grams broodjes die bij ons in één keer op gaan. Lekker om even op te warmen in de oven en te eten met lekkere knapperige korst. Je kunt ze alle 4 tegelijk bakken op één standaard bakplaat (wel wat krap, dus goed neerleggen is belangrijk) of verdelen over 2. Uiteraard kun je ook gewoon het recept opschalen of verkleinen aan de hand van de bakkersformule die onder het recept staat aangegeven.
Wat me opvalt is de hoge wateropname van het Slaege Volkoren Tarwemeel en de geweldige bakeigenschappen. Natuurlijk heeft de bloem hier ook wat aan meegeholpen, het deeg was heerlijk soepel en erg goed te verwerken. Binnenkort ga ik ook aan de slag met een volkorenbrood van deze mooie Tarwe.
Over Slaege Rode Tarwevolkoren
Rode tarwe is bijzonder om zijn hoge doses anti-oxidanten en om zijn robuuste, nootachtige smaak. Het beste Achterhoekse graan als een puur ingrediënt zonder kunstgrepen. – Tekst van de verpakking
Dank aan Jan en Ingrid van Slaege voor het toesturen van hun bloem en meel.
Bruinbrood met Slaege Rode Wintertarwe
4
uur30
MinutenIngrediënten
400 gram Slaege Volkoren Tarwemeel (Van Rode Wintertarwe, te koop bij Bouwhuis)
400 gram Tarwebloem (Ik gebruikte Patent Extra van Holland Meel)
520 gram water + 50 gram water voor het ‘bijwassen’ (toevoegen wanneer er goede gluten zijn en dit er doorheen kneden)
8 gram Zout
24 gram Zonnebloemolie
Instructies
- Meng het Slaege Volkoren Tarwemeel met de bloem, het zout, de gist, olie en 520 gram (63%) van het water en kneed tot het deeg goed gekneed is. Voeg daarna langzaam het resterende water toe tot het is opgenomen. Het deeg zal licht plakkerig zijn maar goed werkbaar.
- Zet het deeg weg voor de bulkrijs. Wanneer het deeg bijna in volume is verdubbeld sla je het door, vorm je het weer tot een bal en laat het deeg nogmaals rijzen. Wacht nu tot het deeg in volume is verdubbeld.
- Verdeel het deeg in 4 stukken (ongeveer 350 gram) en vorm dit voor als bol (voorvormen). Laat even rusten.
- Vorm tot 4 batards/punten zoals in de video staat aangegeven. duw de zijkanten wat naar binnen zodat ze mooi op de bakplaat passen.
- Wanneer het brood klaar is met rijzen snij je het naar wens in en bak je het 10 minuten op 230 graden met stoom. Als het deeg niet meer verder rijst in de oven laat je de stoom vrij en bak je verder tot het brood gaar is en de gewenste kleur heeft, dat zal nog ongeveer 20 minuten zijn.
Recept video
BAKKERSFORMULE
- 50% Slaege Volkoren Tarwemeel (Van Rode Wintertarwe, te koop bij Bouwhuis)
- 50% Tarwebloem (Ik gebruikte Patent Extra van Holland Meel)
- 65% Water + 6,3% Voor het bijwassen (71,3% totaal)
- 2% Zout
- 1% Instant Gist of 2,5% Verse Gist
- 3% Zonnebloemolie
Foutje gevonden?
Je kunt het mij laten weten zodat ik het kan bijwerken 🙂 Geef een foutje door.